Roztřídili jsme mobilní telefony do kategorií: pro styl, pořizování fotografií, pro práci, určené dětem a seniorům a pro technoidy. Nechybí ani čistě hudební telefony. Z každé kategorie jsme pak vybrali zástupce pro náročné a drahý i levný kousek. Stále nevíte, co k Vánocům?
Pokračujeme v oblíbeném seriálu, ve kterém mapujeme předvánoční trh s mobilními telefony. Už jste si mohli přečíst o telefonech s cenou nad deset tisíc korun, zabývali jsme se i telefony s cenou od osmi do deseti tisíc a od šesti do osmi tisíc korun. Předposlední přehled byl věnován telefonům od pěti do šesti tisíc a minule to byla relace od čtyř do pěti tisíc . Teď ale nesejdeme o stupínek níže, věnovat se budeme mobilním telefonům podle jejich zacílení na skupinu uživatelů.
Vybírali jsme vždy velmi úzce – tři zajímavé zástupce z každé kategorie tak, aby jeden pocházel z rodu drahých špičkových telefonů, cena druhého se pohybuje tu ve vyšších, tam ve středních vodách a poslední v trojici je mobil za částku co možná nejnižší. Při výběru jsme ještě postupovali tak, aby se nám telefony neobjevovali v přehledu na více místech. Proto nenajdete třeba Sony Ericsson K750i mezi telefony pro práci, byť je k tomuto účelu jako stvořený. Obsadil první místo v kategorii „pro pořizování fotografií“, protože momentálně není na trhu fotomobilu, který by produkoval kvalitnější snímky.
Ceny čerpáme z ceníků mobilních operátorů uvedených na internetových stránkách. V případě běžných cen saháme k několika ověřeným obchodům, o kterých víme, že prodávají oficiální zboží. Nevylučujeme ale, že lze telefony sehnat levněji.
Tipy: článek si můžete přečíst nerozdělený v textové verzi MobilManie , po kliknutí na obrázek telefonu s názvem se dostanete přímo na jeho kartu v katalogu mobilů, kde najdete všechny podrobné parametry.
Ryze stylové telefony
Náročným uživatelům lačným po stylu zaplesá srdce, až rozbalí krabici s Nokií 8800 . Čeká na ně totiž kovové tělo z pravé oceli. Exkluzivní design doplňuje tvrzené sklíčko displeje a vlastně i cena, díky níž se s druhým majitelem 8800 jen tak rychle nepotkáte. Se 134 gramy to není žádný střízlík, takže je důležité, kde se telefon bude nosit. Aktivní TFT displej nabízí rozlišení 208 × 208 pixelů a na čtvercové ploše o třícentimetrových stranách je takové zobrazení dostatečně jemné. Ženě padnou bříška prstů na klávesnici za výsuvnou konstrukcí lépe než mužské ruce, tlačítka jsou malá a ta u krajů a pod displejem hůře dostupná.
Uživatelská paměť nabízí necelých 50 MB prostoru a to je maximální hranice, na jakou se dá dostat – slot pro paměťové karty totiž Nokia 8800 nemá. Předpokládá se, že její majitel při sobě stále nosí velkokapacitní MP3 přehrávač a kvalitní sluchátka zvlášť. V černé krabici s kovovou sponou je vedle telefonu stylová jednoduchá „bondovka“ i poutko. Chybí ale datový kabel, protože model 8800 nemá Pop-Port.
Adresář telefonu je přehledný a obsáhlý, pojme až tisícovku jmen. Kalendář je prakticky kompletní a e-mailový klient si poradí i s přílohami. Součástí exkluzivity měly být výjimečné polyfonní melodie, které se ovšem nepovedly jak měly a je lepší je nahradit MP3 vyzváněním. Za displejem, na zádech, se schovává jednoduchý VGA fotoaparát miniaturních rozměrů.
Běžná cena: 26 499 Kč Eurotel: 24 995 Kč
Kdo hledá styl a nechce platit příliš, najde Motorolu Razr V3 , věčnou to americkou krásku subtilních rozměrů. Její tloušťka je necelých 14 milimetrů, tělo je ale dostatečně široké i vysoké na to, aby se telefon dobře držel. O dobrou podívanou se postará displej s rozlišením 176 × 220 bodů. Dnes je to již již standard, ale stále patří mezi kvalitní a detailů tapety nebo ikonek nabídky si tak do sytosti užijete.
S nabídkou je spojena ale jedna nepříjemnost, a tou je způsob ovládání. Motorola je známa svým specifickým stylem zpracování menu a umístěním některých funkcí, takže uživatelům, kteří nejsou na telefony amerického výrobce zvyklí, může činit práce s Razrem zpočátku obtíže. Je škoda, že chybí slot pro paměťové karty. Vnitřní kapacita 5,6 MB dojde záhy a pak už není kam ukládat hudební soubory nebo obrázky z vestavěného VGA fotoaparátu. Klávesnice je leptaná a zdvih tlačítek velmi nízký, pracuje se s ni však dobře a textové zprávy nebo MMS nebudou problém. Jen je třeba navyknout chování slovníku iTap a počítat se zkracováním zpráv.
Běžná cena: 6 849 Kč Eurotel: 7 495 Kč Oskar: 6 977 Kč T-Mobile: 7 499 Kč
Samsung vždy uměl vyrobit pohledná „vajíčka“, nejinak je tomu u modelu s označením X480 . Malý a lehký telefon přišel nejprve ve stříbrné verzi, nás dnes ale kvůli stylovosti zajímá červené provedení. Protože jsme ale v nejnižší možné cenové hladině telefonů, které zaujmou svým vzhledem, musíme počítat s chabou funkční výbavou. Proto je displej se 128 × 160 obrazovými body jen pasivní, vnitřní paměť dosahuje velmi slabých 1,9 MB a reakce telefonu patří mezi pomalejší. Do adresáře telefonu se vejdou dvě tisícovky položek a editor zpráv umí spravovat až 200 textovek. Funkčně žádný zázrak, za tři a půl tisíce ale spousta parády na pohled.
Běžná cena: 3 688 Kč