Telefonní Zprávy

Sony Xperia E5: rozlučka s levnými telefony [recenze]

Sony Xperia E5 je zřejmě posledním modelem staré řady E Výbava odpovídá nižší třídě, potěší však dobrou výdrží Cena mohla být o něco nižší

Sony Xperia E5 je telefon nižší třídy, což je vzhledem k aktuální strategii firmy poměrně překvapivé, firma totiž nedávno prohlásila, že už se bude soustředit pouze na dražší telefony u kterých má větší marži. Modelové označení E5 je už také jenom vzpomínkou na starší modely, jelikož aktuální řady pomalu končí a nahradí je nastupující řada X . S tou má však novinka alespoň stran designu také hodně společného.

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Verdikt: Telefon je posledním odkazem staré produktové řady od Sony. Výbavou spadá do nižší třídy, přesto operační paměť mohla být vyšší. Naopak oceníte kvalitní displej, dlouhou výdrž baterie nebo dobrou konektivitu. Nasazená cenovka je však poměrně sebevědomá.

Sony Xperia E5
rozměry a hmotnost: 144 × 69 × 8,2 mm, 147 g
displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1,5 GB, baterie: 2 300 mAh
procesor: Mediatek MT6735 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 6 (Marshmallow)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
39 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Plusy:

Minusy:

Klikněte na šipku a přečtěte si podrobné hodnocení telefonu.

Přestože se Sony plně soustředí na propagaci řady X, trochu nečekaně vypustilo v úvodu léta na trh i pokračovatele své nejnižší řady E. Přesto je Xperia E5 „Xkovým“ modelům stran designu hodně podobná. Kvůli nižší ceně se ovšem liší použitými materiály - je totiž celá plastová. To však běžnému používání nijak nebrání a telefon je pevný, nijak se neohýbá ani nevrže. Použitý plast je ale poměrně měkký a velmi rychle se na něm začnou objevovat vlasové škrábance, což na celkovém vzhledu zrovna nepřidá.

Při pohledu na čelní stranu můžete spatřit displej, sluchátko, přední kamerku a nenápadnou notifikační diodku v levém horním rohu. Samozřejmě nechybí ani světelný a proximity senzor. Jak už je u Sony zvykem, musí se i Xperia E5 spokojit pouze se softwarovými tlačítky a pod displejem tak zbyl zbytečně velký, nevyužitý prostor. Přesto je telefon velmi kompaktní a lehký, což dokazují rozměry 144 × 69 × 8,2 mm a váha 147 gramů.

Na zádech hledejte pouze čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodou a značku NFC. Levý bok pak pod svou krytkou ukrývá hned dvojici slotů, jeden pro nano-SIM kartu a druhý pro microSD kartu. Nenechte se však zmást krytkou, telefon totiž není voděodolný.

Pravý bok je pro Sony tak trochu netradiční, protože zapínací tlačítko už není kulaté a nenachází se na středu jak jsme byli doposud zvyklí, ale až v druhé polovině. Regulace hlasitosti se pak nešťastně nachází téměř až na horním kraji, ale vzhledem k menší velikosti zařízení se dá i tak s trochou šikovnosti zmáčknout bez jakéhokoliv přehmatávání. Horní strana pak nabízí 3,5mm sluchátkový jack a mikrofon. Na spodku pak hledejte standardní microUSB konektor a podlouhlý repráček.

Jako celek se Xperia E5 drží jednoduchého vzhledu vycházajícího z designového jazyku Omni Ballance, který známe ze starších Xperií, což fanoušci značky rozhodně ocení. Přesto jsem se během testování nemohl zbavit pocitu, že oproti stejně drahé konkurenci, která se nebojí použít i kov, působí poměrně lacině.

Sony Xperia E5 nabídne 5" IPS displej s HD rozlišením 1 280 × 720 pixelů, výsledná jemnost 293 ppi je tak naprosto dostačující. Samozřejmě při důkladném zkoumání zblízka pixely spatříte, ale při běžném používání vás displej nebude nijak omezovat. Právě naopak oceníte jeho výborné pozorovací úhly nebo líbivé, přirozené barvy.

Naměřené parametry displeje:

Co se týče jasu musím pochválit jeho minimální hodnotu, která se hodí při používání za tmy. Maximální hodnota už sice tak slavná není, ale přesto je obsah na slunci poměrně dobře čitelný. Výrobce naštěstí nešetřil a vybavil telefon i automatickou regulací jasu. Poměrně užitečná funkce je i chytré řízení podsvícení, které nedovolí zhasnout displej pokud telefon držíte v ruce, což oceníte zejména při čtení delších článků nebo e-knih.

Hnacím motorem telefonu jsou čtyřjádrový MediaTek MT6735 s taktem 1,3 GHz spolu s grafikou Mali-T720. Jde o nižší třídu, takže nečekejte žádné zázraky, přesto ale vše běží rychle a telefon se nijak neseká. V nouzi dokonce rozjedete i náročnější hru, například Asphalt 8. Za vše může skvělá optimalizace systému, za kterou Sony hodně chválím. Díky ní totiž i s pouhým 1,5 GB operační paměti stále zbývá cca 500 MB volných a přepínání spuštěných aplikací probíhá bez nutnosti opětovného spouštění. Přesto jde o úspory na špatném místě a s výhledem do budoucnosti bych uvítal alespoň 2 GB RAM.

Co se týče vnitřního úložiště, můžete počítat s kapacitou 16 GB ze kterých vám však při prvním spuštění zbyde rovných 10 GB. Pokud je to pro vás málo, můžete do telefonu vložit paměťovou kartu s kapacitou až 200 GB, kterou díky Androidu 6.0 můžete nastavit jako primární úložiště a instalovat na ni vše, co se vám zamane.

Benchmark AnTuTu 6.2

Celkové skóre: 32 401

Stran konektivity je na tom Xperia E5 poměrně dobře. Zvládá všechna důležitá LTE pásma včetně 800 a 900 MHz, podporuje Wi-Fi i v 5GHz pásmu (ačkoliv jen staršího standardu 802.11n, nejrychlejší „ac“ chybí) a počítat můžete i s Bluetooth 4.1, NFC či FM rádiem. Telefon samozřejmě podpouje i GPS (A-GPS), která je přesná a fixace polohy probíhá během několika málo sekund. Využít můžete i e-kompas.

Dalším důležitým bodem je výdrž. Tu musím vesměs pochválit, přestože má telefon akumulátor kapacitu jen 2 300 mAh. Přesto díky úspornému procesoru a menšímu displeji s nižším rozlišením není problém vydržet dva dny běžného provozu. To v mém případě znamená několik minut hovorů, pár SMS zpráv, zhruba 3 hodiny přehrávání hudby z Apple Music, občasné surfování na webu a komunikaci přes sociální sítě. To vše při zaplých mobilních datech/Wi-Fi a polohových službách a automatickém jasu.

AnTuTu Battery Test

Test zohledňuje výdrž baterie při práci s hardwarem obsaženým v telefonu. U lépe vybavených smartphonů se standardní baterií do 3 000 mAh se hodnoty obvykle pohybují mezi 5 až 8 tisíci bodů, výdrž Sony Xperie E5 je tedy průměrná.

Méně intenzivním používáním či využitím úsporných režimů STAMINA či Ultra STAMINA však lze výdrž prodloužit až na 3 dny, ale to už musíte hodně šetřit. Naopak při velmi aktivním používání počítejte s každodenním nabíjením. Xperia E5 by si také zasloužila rychlejší nabíjení, aktuálně je totiž situace taková, že z 0 na 100% se dostanete přibližně za 2 a půl hodiny. Na vině je ale slabý nabíjecí adaptér s výstupním proudem pouhých 850 mA. Nedočkavcům tedy raději doporučím pořídit silnější nabíječku.

Hodně mě zklamala i kvalita reproduktoru na spodní straně, který hraje hodně potichu a jeho kvalita je hodně podprůměrná. Má sice vyrovnané středy a výšky, téměř úplně však postrádá basy a už při poloviční hlasitosti hodně šumí. Pro poslech hudby tak raději využijte 3,5mm jack s připojenými sluchátky.

Na Xperii E5 běží operační systém Android 6.0 Marshmallow, který je je překrytý šetrnou grafickou nadstavbou od Sony. Jak už jsem zmínil výše, vše je dobře optimalizované a vzhedem k použitému hardwaru běží poměrně plynule. U prvního spouštění si však občas pár vteřin počkáte.

Sony sice nepatří mezi ty výrobce, kteří do systému přidávají spoustu bloatwaru, přesto se zde pár nepotřebných aplikací najde a bohužel je až na výjimky nejde úplně odinstalovat, ale pouze zakázat. Takovým případem je například bezpečnostní software od AVG nebo aplikace Amazonu, které zde zbytečně překáží. Co mi v systému naopak chybí, je například správce souborů.

V drtivé většině případů zde najdete aplikace, které se hodí a rádi je budete používat. Jde hlavně o multimediální aplikace, které má Sony skvěle zmáknuté. Hudební přehrávač umí kromě přehrávání z místní paměti přehrávat hudbu i lokální sítě a Sony do jeho kontextové nabídky integrovalo dokonce i Spotify. Vše je přitom přehledné a pěkně graficky zpracované. Aplikaci Video zase můžete spárovat s vaší chytrou televizí Sony Bravia a poté v ní uvidíte aktuální televizní program a televizi skrze ni můžete dokonce i ovládat.

Sony Xperia E5 se chlubí fotoaparátem o rozlišení 13 MPx. Fotografování však v posledních letech nebyla zrovna silnou stránkou telefonů Sony a zde tomu není jinak. Chyba však není v samotném snímači, ale spíše ve špatném postprocessingu. Při focení na automatiku totiž telefon často nesprávně vyhodnotí scénu a fotografii špatně upraví. To je také důvod proč v našem testu podávala velmi nevyrovnané výsledky.

Jednou je fotografie krásně ostrá a živá a podruhé automatika naprosto selže, fotka je vybledlá, má slité hrany a vypadá uměle (viz fotka paneláků). Co však přetrvává, je problém s ostřením, které často trvá velmi dlouho a nakonec to většinou dopadne, tak že musíte stejně přeostřit manuálně. Od fotografií v noci jsem moc neočekával, ale telefon překvapil a světlé objekty nejsou nijak výrazně přepálené i šum zůstává v rozumné míře.

Zmíněným problémům se však dá do určité míry zabránit fotografováním v manuálním režimu, kde lze automatickou detekci scény vypnout. Přesto ani poté nejsou fotky nijak excelentní, ale v nižší třídě, kam telefon patří se zařadí k nadprůměru. V manuálním módu můžete také navíc upravit vyvážení bílé, teplotu barev, změnit kompenzaci expozice či hodnotu ISO. Narozdíl od automatického režimu zde také můžete používat HDR, které si však musíte aktivovat v nastavení.

Přední kamerka nabídne standardní rozlišení 5Mpx a během testování jsem nenarazil na žádné problémy a pro videhovory či občasné focení bohatě postačí. Milovníky selfie sice ničím neoslní, ale ani výrazně nezklame. Při horším osvětlení už fotky ale hodně šumí. Video umí Xperia E5 natáčet v rozlišení Full HD při 30 fps, je mírně roztřesené a přechody mezi světlými a tmavými místy nejsou tak plynulé, ale nad tím lze vzhledem k ceně přivřít oko.

Ukázkové video (1080p, 30 fps):

Sony Xperia E5 se v tuzemsku prodává za cenu 5 490 Kč a i v těch nejlevnějších cena lehce přesahuje 5 000 Kč, což je vzhledem k výbavě velmi sebevědomá cenovka. Přesto se jedná asi o úplně poslední telefon od Sony s cenovkou pod 6 000 Kč.

Telefon sám o sobě však není špatný, výbavou jde o nižší třídu a proto mu lze odpustit některé nedostatky jako je slabší procesor, horší repráček či výkyvy fotoaparátu, nemluvě o pouhém 1,5 GB operační paměti. Raději bych ale viděl cenovku alespoň o 1 000 Kč nižší.

Telefon si tak pořídí zejména fanoušci značky, kterým nevadí si připlatit. Osobně bych se však v dané cenové kategorii poohlédnul jinde. Mezi hlavní konkurenty patří například loňský Huawei P8 Lite s vyšší operační pamětí. Ve verzi s českým LTE je zajímavou nabídkou i Xiaomi Redmi 3S s celokovovým tělem, větší pamětí a téměř dvojnásobnou baterií. Za drobný příplatek pořídíte už i Honor 7 Lite s lepší výbavou i fotoaparátem. Volba je tak pouze na vás.

Verdikt: Telefon je posledním odkazem staré produktové řady od Sony. Výbavou spadá do nižší třídy, přesto operační paměť mohla být vyšší. Naopak oceníte kvalitní displej, dlouhou výdrž baterie nebo dobrou konektivitu. Nasazená cenovka je však poměrně sebevědomá.

Plusy:

Minusy:

Zdenka Kubíčková

LEAVE A REVIEW