Honor 10 Lite je třpytivé eso s dobrým poměrem ceny a výbavy Přední kamerou s AI všechny ohromí, nad tou zadní naopak zapláčete Ačkoliv dobře vypadá, pokulhává plastovým zpracováním
Plusy
Minusy
Honor 10 Lite letos chce své majitele zaujmout zejména třpytivým designem. Gradientní efekt na zádech se výrobci už osvědčil. Škoda jen, že ve střední třídě se tolik nehraje na prémiové materiály a místo skla je zde plast, což výsledný efekt táhne dolů. Honor 10 Lite ale jinak je povedený telefon střední třídy, který za cenu pod 6 000 Kč zaujme skvělou výbavou, špičkovým selfie fotoaparátem a pochvalu zaslouží i za aktuální Android či dvoudenní výdrží baterie.
Zajímavé však je, že stejně jako loni, i letos pokračuje bratrská bitva mezi Honorem a Huawei. Testovaný Honor 10 Lite jde do krvavého souboje s Huawei P Smart (2019) . Výbava je prakticky totožná, jen oba letos šetří na materiálech, přestože nepatrně podražily. Hlavním rozdílem design.
Samotná recenze Honor 10 Lite začíná na následujícím listu.
Září barvami, trpí materiály. Honor 10 Lite jde s designem osvědčenou cestou, kterou mu prošlapaly předchozí modely. Tedy třpytivý design a gradientní barevný efekt na zádech. Bohužel v případě Honor 10 Lite zůstávají pozadu materiály. Telefon je totiž kompletně plastový, ačkoliv se to výrobce snaží zakrýt. Lesklý rám totiž evokuje kov a lesklá záda se snaží, co nejvíce přiblížit sklu.
Plast je ale mnohem měkčí, takže už po několika dnech používání na telefonu můžete spatřit vlasové škrábance. I to je jeden z důvodů, proč Honor k telefonu přibaluje silikonový kryt, za což zaslouží pochvalu. Ani k samotné konstrukci telefonu nelze mít žádná výhrady. Tělo je pevné, nikde nic nevrže a vše je dobře slícované.
Čelní straně dominuje velký, zabírající více než 90% čelní plochy, s tenkými rámečky po třech stranách telefonu. Pouze spodní bradička zůstala o něco širší, což Honor využil k umístění notifikační diody, čidla jasu a proximity senzoru. Sluchátko se pak vměstnalo do tenkého horního rámečku. Líbí se mi, že Honor nešel cestou výrazných výřezů v displeji, ale zvolil raději konzervativní kapkový výřez pro selfie kamerku.
Na zadní straně se nachází hned dvojice fotoaparátu, jejichž čočky opravdu velmi nepatrně vystupují nad povrch. Nedochází tak alespoň k žádnému viklání na stole. Dále je je zde i blesk a čtečka otisků prstů. Pravý bok nabízí pouze zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti, ten levý pro změnu zůstal zcela nevyužitá. Hybridní duální slot na nanoSIM a microSD kartu totiž netradičně leží na horní straně vedle malého mikrofonku. Druhý mikrofon je pak na straně spodní spolu s repráčkem, 3,5mm sluchátkovým konektorem a starší micro-USB
Velký, celoplošný a s kapkou v oku. Honor 10 Lite nabízí 6,21” IPS displej s Full HD+ rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů, což v praxi znamená dostatečně jemný obraz, bez viditelnosti jednotlivých pixelů. Líbí se mi však funkce chytrého přepínání rozlišení, kdy telefon podle situací přepíná mezi FullHD+ a HD+ rozlišením za účelem prodloužení výdrže baterie. Funkci jde samozřejmě i vypnout nebo rozlišení přepínat manuálně.
Panel má ve výchozím stavu poměrně živé barvy, takže obsah působí více atraktivně. Naladěn je spíše do teplých tónů. Teplotu a sytost barev si však můžete široce přizpůsobit nastavení. Skvělé jsou samozřejmě i pozorovací úhly a skvělá čitelnost za slunci a za tmy, což je dáno dostatečně vysokým maximálním a nízkým minimálním jasem. Nechybí zde ani režim komfortní čtení, který má sloužit k filtrování modrého světla. Nastavit přitom jde i automaticky dle časového harmonogramu.
Myslelo se dokonce i na estetické funkce jako je skrytí výřezu. Pokud vám kapkový “notch” nesvědčí, můžete si celou horní lištu zabarvit do černé, čímž jej dokonale zamaskujete. Všechny důležité informace jako je název operátora, stav baterie, připojení k Wi-Fi a další zde přitom zůstanou, takže vám narozdíl od konkurenčních řešení nezmenší zobrazovací plochu.
Spousta výkonu, málo muziky. Uvnitř telefonu tepe osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710 s taktem 2,2 GHz. Po ruce mu jsou 3 GB operační paměti. Přestože tedy telefon spadá tabulkově do střední třídy, nemusíte mít o výkon strach. Spouštění či přepínání aplikací je rychlé, a telefon si hravě poradí s většinou her. Použitá grafika Mali-G51 podporuje tzv. GPU turbo, které u podporovaných her dovolí vytáhnou ze zařízení ještě vyšší výkon.
Testovaná verze obsahovala 64GB vnitřní úložiště, přičemž uživatelsky dostupných bylo cca 53. Pokud jste nenároční a chcete ušetřit, dá se sehnat i verze s polovičním úložištěm. V obou případech je možné rozšíření paměťovou kartou o dalších 512 GB. Pochválit zde musím i rychlost úložiště, které trumfuje často i dvojnásobně draží telefony.
Výkon - AnTuTu 7.1.4
Telefon samozřejmě podporuje všechny nutné LTE frekvence a nechybí ani Bluetooth 4.2 nebo Wi-Fi. Nenechte se ovšem splést značením výrobce, ačkoliv se Honor chlubí podporou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, ve skutečnosti 5GHz pásmo nepodporuje. Správné označení by tedy mělo být jen Wi-Fi 802.11 b/g/n. Nechybí zde naštěstí NFC, či FM rádio. Z drátové konektivity chválím také přítomnost 3,5mm jack, ovšem na druhou stranu nechápu, proč se Honor 10 Lite stále drží starého micro-USB konektoru.
Ze senzorové výbavy samozřejmě nechybí elektronický kompas či rychlá čtečka otisků prstů. Odemknutí telefonu je však možné i skenem obličeje pomocí čelní kamerky, ovšem počítejte, že s nedostatkem světla jeho spolehlivost značně klesá. Samozřejmostí je zde také podpora polohových služeb GPS a Glonass, ovšem alespoň v mém případě jsem se někdy setkal s pomalejší fixací polohy.
Rychlost úložiště - AndroBench:
Uvnitř přístroje se nachází také 3 400mAh baterie, která zajistí dvoudenní výdrž při běžném používání. To v mém případě znamená několik minut hovorů, desítky minut poslechu hudby přes bezdrátová sluchátka, prohlížení sociálních sítí a chatovaní v messengeru a podobně. To vše s automatickým jasem, zapnutými daty a Wi-Fi. Telefon však zabodoval i v simulovaném testu výdrže. Nabití z nuly do plného stavu přitom trvá necelé 2 hodiny.
Výdrž:
Kde však telefon selhává na plné čáře je zvuk. Použitý repráček má rezervy jak v maximální hlasitosti, tak hlavně v samotném projevu. Zvuk působí zastřeně až plastově, postrádá basy a zuby si vyláme prakticky na každém stylu hudby. Při vyšší hlasitosti je slyšet enormní množství šumu a zvuk hodně tahá za uši. Dokonce si troufnu říci, že jde o jeden z nejhroších repráčků za poslední měsíce testování. Pro poslech hudby tedy radši využijte sluchátka.
Přeslazený koláč. Honor 10 Lite sází na operační systém Android 9.0 Pie, který je zabalen do výrazné nástavby EMUI 9. Tu fanouškům značky Honor/Huawei netřeba představovat. Nabízí vlastní nezaměnitelný design a je známé tím, že soustředí veškerý nainstalovaný obsah na plochách. Vzhled si díky širokému množství Témat můžete přizpůsobit podle svého. Pochválit musím i jednoduchý režim, který ocení zejména méně zkušení uživatelé.
Neodpustím si zde však rýpanec do zbytečného množství předinstalovaných aplikací, které často duplikují ty originální od Googlu. Honor respektive mateřská firma Huawei se chce viditelně co nejvíce osamostatnit, takže v rámci EMUI dokonce i vlastní obchod s aplikacemi. Ovšem nechápu, proč jsou zde přebytečné aplikace jako Amazon, eBay či Booking. Naštěstí je není problém odinstalovat.
Do systému přibyly i nové funkce jako je například šíleně přeložený Digitální zůstatek, který monitoruje, kolik času trávíte používáním telefonu a jednotlivých aplikací. Mladé potěší Režim párty, která umožní synchronizaci přehrávané hudby mezi více telefony. Ani nová verze systému se však bohužel neponaučila ve svém nekompromisním ukončování aplikací na pozadí.
Kromě ukončování aplikací však Správce telefonu umožní i snadné čištění paměti, battery management a poslouží i jako jednoduchý antivirus. Překvapivě musím pochválit i optimalizaci systému. Telefon rychle reaguje a dokonce i spouštění a přepínaní aplikací je poměrně rychlé.
Stvořen pro selfiemaniaky. Telefon dostal naděleno do vínku duální fotoaparát o rozlišení 13 Mpx respektive 2 Mpx. Bohužel jediným účelem sekundární kamerky je zde zjištění hloubky ostrosti pro využití v portrétní režimu. O to více zamrzí, jak je rozmazání osoby nepřesné, a to i u jasně ohraničených objektů. Žádný zázrak bohužel není ani samotná kvalita fotek.
Fotky trpí nedostatkem detailů a patrné je často i slévání hran. Celkovému výsledku nepřispěje ani mdlejší podání barev. Samostatnou kapitolou jsou pak noční fotky, kde je viditelný nadbytek šumu a fotky bývají v režimu automatiky často rozmazané.
Kamerka se chlubí také umělou inteligencí, která má sloužit k vylepšení fotek. Telefon si pak více vyhraje se sytostí a kontrastem snímku, ovšem na úkor rozlišení, které je v tomto případě omezeno na 8 Mpx. V rámci AI nechybí ani chytrý asistent HiVision, který umí v rámci aplikace fotoaparátu rozpoznávat známá místa, objekty, text či QR kódy.
Samotná aplikace je rovněž velmi přehledná, snadno se ovládá a umožňuje široké možnosti nastavení. Nechybí ani pokročilé režimy pro manuální focení, malování světlem nebo časosběr. Děti si zde například mohou vyhrát s AR režimem, který do scény přidává umělé objekty.
Jak jsem kritizoval hlavní foťák, tak naopak musím velice pochválit selfie kamerku. Ta má vysoké rozlišení 24 Mpx a snímky vypadají opravdu skvěle. Jsou krásně ostré, plné detailů a i barevné podání je najednou daleko hezčí. Ještě překvapivější je, že rozmazání, kterého je zde docíleno pouze jednou čočkou, působí kvalitou velmi podobně jako v případě hlavní kamerky.
Honor 10 Lite umí samozřejmě natáčet i video, omezeni však budete maximálně na Full HD při 30/60 fps. Vzhledem k displeji je možné natáčet dokonce i roztáhnuté video s netradičním rozlišením 1920 x 920 pixelů. Na výběr máte také možnost volby mezi formáty h.264 a efektivnějším h.265. Video samotné, ale bohužel za moc nestojí, stejně jako u fotek je patrný nedostatek detailů zejména díky větší kompresi. Obraz je také kvůli chybějící stabilizaci dost roztřesený.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Honor 10 Lite je zajímavý telefon střední třídy, který zaujme povedeným designem, dostatkem výkonu a zaboduje hlavně špičkovým selfie. Telefon však táhnou dolů hlavně horší materiály a zadní foťák. Pozitivem je i aktuální Android a dvoudenní výdrž baterie. Pokud nehledíte na detaily a chcete použitelný telefon, Honor 10 Lite s cenou 5 990 Kč určitě stojí za zvážení. Přesto to telefon proti konkurenci nebude mít lehké.
Je až úsměvné, jak si telefon jde po krku se stájovým dvojčetem Huawei P Smart (2019) , který má naprosto totožnou výbavu i na korunu stejnou cenovku, liší se tedy hlavně designem. Velkým konkurentem je také o tisícikorunu levnější Xiaomi Mi A2 , které má sice o trochu menší displej, ale Honor trumfuje výkonem, kovovým tělem, kvalitou foťáku a jako bonus přidává čistý Android s pravidelnými updaty. Pokud nepotřebujete kvalitní selfie, ale upřednostníte kovové tělo a dlouhou výdrž, nabízí se také Asus Zenfone Max Pro s 5000mAh baterií.
Konkurenti:
Verdikt: Honor 10 Lite je povedený telefon střední třídy, který za cenu do 6 000 Kč zaujme skvělou výbavou, protáhlým displejem, špičkovým selfie a pochvalu zaslouží i za aktuální Android. Pozadu bohužel zůstávají použité materiály, a kvalita zadního fotoaparátu, který nezachrání ani umělá inteligence.
Plusy:
Minusy: