Špičkový model NEX představilo čínské Vivo teprve letos v červnu, přesto po půl roce přichází s novou verzí. Má více operační paměti, ale naopak třeba menší baterii. Postrádá například i vysouvací čelní kameru. Zastoupí ji totiž sestava hlavních snímačů a druhý displej na zádech telefonu.
Rozdílů je ovšem více. Vzpomeňme třeba, že původní NEX měl reproduktor skrytý pod displejem. U nového modelu NEX Dual Display jej však Vivo přiznalo, a to navíc oboustranně. Což značí, že displej na zádech nebude jen jakýmsi módním výstřelkem. Jeho úhlopříčka je 5,49" a disponuje Full HD rozlišením (1 080 x 1 920 pixelů). Stejně jako v případě čelního displeje jde o panel typu Super AMOLED. Jeho používáním se uživatel vrátí do poměrně ještě nedávných dob, kdy měly telefony výraznější rámečky okolo displejů.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
A k čemu vlastně slouží? Podle Viva třeba ke snazšímu pořizování tolik oblíbených selfie snímků. Kvůli absenci motorizovaného čelního snímače je totiž nutné si vystačit s hlavním fotoaparátem, který tvoří sestava třech snímačů.
Hlavní snímač si zachoval shodné parametry s předchozím modelem: rozlišení 12 MPix se světelností f/1,8. Naopak pomocný snímač má pouze 2 MPix (původně 5 MPix), je nicméně světelnější (f/1,8 vs. f/2,4). Nejzajímavějším je nicméně třetí fotoaparát. Jde o 3D snímač využívající time-of-flight (ToF) technologii pro vylepšenou ochranu rozpoznávání tváře či pro mapování prostoru k využití v aplikacích pro virtuální a rozšířenou realitu. Technologii ToF použil například Microsoft u Kinectu druhé generace. Tento snímač slouží nejen pro odemčení telefonu obličejem, ale i pro pořizování selfie.
Další využití najde druhý displej třeba i při hraní her, u podporovaných titulů se totiž na něm zobrazí další ovládací prvky. Na zádech nového nexu zaujme i na první pohled nepříliš výrazný prvek zasahující z téměř poloviny do displeje. Vivo jej nazývá Lunar Ring, tedy měsíční prstenec, a není jen pasivním ozvláštněním designu. Jde o funkční prvek. Funguje totiž jako notifikační dioda a lze jej využít i coby zdroj rozptýleného světla při pořizování snímku ve slabším světle. Změnou barev může reagovat i na přehrávanou hudbu.
Čelní panel, který Vivo nazývá Ultra FullView, naopak oproti sekundárnímu displeji ctí současný trend, tedy bezrámečkový design. Ve srovnání s původním nexem je nicméně jeho úhlopříčka o dvě desetiny palce menší, má totiž „pouze“ 6,39". Díky vyššímu rozlišení (1 080 x 2 340 pixelů) je ovšem jemnější a má moderní poměr stran 19,5:9. Neschází samozřejmě čtečka otisků integrovaná do displeje. Podle Viva displej zabírá 91,63 % čelní plochy.
Srdcem modelu NEX Dual Display je procesor Qualcomm Snapdragon 845. Ten ovšem oproti původnímu NEXu spolupracuje nově s 10GB operační paměti. Uživatelská paměť má kapacitu 128 GB, výrobce tedy zapověděl možnost volby verze s vyšší kapacitou. Operačním systémem je aktuální Android 9.0 Pie s nadstavbou Funtouch OS 4.5. Překvapením je vzhledem k použití dvou displejů kapacita baterie. Má totiž jen 3 500 mAh, přičemž původní NEX používal 4 000mAh baterii. Nechybí podpora rychlého nabíjení. Telefon je vybaven konektorem typu USB-C a překvapivě výrobce neopomněl ani tradiční 3,5mm audiokonektor.
Vivo NEX Dual Display bude v prodeji na čínském trhu od 29. prosince, a to za 4 998 jüanů, tedy v přepočtu za 16,5 tisíce korun. O ceně a dostupnosti novinky mimo Čínu společnost neinformovala.
NEX Dual Display není zdaleka prvním smartphonem, který je osazen dvěma displeji. Není tomu dávno, co Nubia představila model X, tedy smartphone s dvěma plnohodnotnými displeji (více viz Neuvěřitelný zadní displej se skvěle maskuje. Ale k čemu je dobrý? ). O něco konzervativnější cestu zvolilo Meizu. Model Pro 7 ozvláštnilo decentním dotykovým displejem na zádech, který slouží k ovládání některých funkcí (více viz Smartphone s druhým dotykovým displejem na zádech. Recenze Meizu Pro 7 ). Průkopníkem displeje na zádech je nicméně ruský YotaPhone. Nutno ovšem podotknout, že v tomto případě bylo poslání zcela odlišné. Druhý displej byl totiž typu e-ink a jeho používání mělo snížit spotřebu energie a prodloužit tak výdrž telefonu na jedno nabití (více viz Dvojice displejů je lákavý nápad s malým uplatněním. Recenze YotaPhone ).