Huawei krok za krokem míří do absolutní špičky. Letošní modely P20 a P20 Pro tam už v podstatě jsou. Výbavou, designem, ale i cenou. Pár nedostatků jsme na nich našli, ale celkově jsou adepty na titul mobil roku. Ovšem s nálepkou, že kopírují iPhone, ač jiné řešení výrobce ani zvolit nemohl.
Huawei oba smartphony představuje ve světové premiéře v úterý v Paříži. My jsme měli možnost oba modely krátce vyzkoušet už o týden dříve na předpremiéře pro novináře ve Varšavě. Proto vám můžeme oba telefony souběžně s premiérou představit podrobně. V Paříži pak Huawei představil ještě model Huawei Mate RS Porsche Design. Je to nejlepší mobil současnosti, podrobně ho popisujeme zde . Ale běžně v Česku v prodeji nebude a cena atakuje padesátitisícovou hranici.
Na první pohled testované stroje vypadají zepředu jako iPhone X. Nikoliv proto, aby se mu podobaly, ale protože to prostě jinak nejde. Podrobněji o tom v následujícím boxu.
Proč musí vypadat jako iPhone XPokud se na telefony podíváte zepředu, ihned se vám vybaví iPhone X. Ano, oba nové huaweie mu jsou hodně podobné, stejně jako mu bude podobných několik desítek dalších letošních smartphonů. Důvodem je horní část displeje s výřezem na objektiv, reproduktor a senzory. Pokud chtějí výrobci natáhnout displej až k horní hraně telefonu, musí senzory a objektiv fotoaparátu někam umístit. Mohou je dát pod displej, kde se většinou ještě nějaké drobné místo najde. Toto řešení už pár výrobců vyzkoušelo (například Sharp). Není to však pohodlné a případný reproduktor pod displejem sice funguje, ale nemusí vyhovovat všem. Senzory a kameru pak pod displej zatím vložit nelze. Alespoň to nikdo neumí. Takže nezbývá, než zvolit výřez v displeji. Ten může mít podobu malého zakulaceného otvoru, tak jako to měl jako první Essential Phone (a mají to i další přístroje), nebo může mít výřez podobu obdélníčku po vzoru iPhonu X, což je rozšířenější řešení. Důvod je prostý - když to vypadá jako iPhone, tak se to bude lépe prodávat. U laciných čínských smartphonů je to směšné a často tragikomicky provedené, u Huaweie to vypadá dobře a i funkčně to je dotažené. Nálepky kopie iPhonu se však obě novinky nezbaví. I když za to vlastně nemohou. Dodejme, že Samsung se u svých top modelů podobnému řešení vyhnul. Displeje má zahnuté do boků a až do horní hrany telefonu je nenatáhl. |
Pokud se na telefony podíváte zepředu, ihned se vám vybaví iPhone X. Ano, oba nové huaweie mu jsou hodně podobné, stejně jako mu bude podobných několik desítek dalších letošních smartphonů. Důvodem je horní část displeje s výřezem na objektiv, reproduktor a senzory. Pokud chtějí výrobci natáhnout displej až k horní hraně telefonu, musí senzory a objektiv fotoaparátu někam umístit. Mohou je dát pod displej, kde se většinou ještě nějaké drobné místo najde. Toto řešení už pár výrobců vyzkoušelo (například Sharp). Není to však pohodlné a případný reproduktor pod displejem sice funguje, ale nemusí vyhovovat všem. Senzory a kameru pak pod displej zatím vložit nelze. Alespoň to nikdo neumí.
Takže nezbývá, než zvolit výřez v displeji. Ten může mít podobu malého zakulaceného otvoru, tak jako to měl jako první Essential Phone (a mají to i další přístroje), nebo může mít výřez podobu obdélníčku po vzoru iPhonu X, což je rozšířenější řešení. Důvod je prostý - když to vypadá jako iPhone, tak se to bude lépe prodávat. U laciných čínských smartphonů je to směšné a často tragikomicky provedené, u Huaweie to vypadá dobře a i funkčně to je dotažené. Nálepky kopie iPhonu se však obě novinky nezbaví. I když za to vlastně nemohou.
Dodejme, že Samsung se u svých top modelů podobnému řešení vyhnul. Displeje má zahnuté do boků a až do horní hrany telefonu je nenatáhl.
Loňská dvojice top modelů P10 a P10 Pro měla nudný vzhled. Navazovala na předchůdce a nikterak zásadně letitý designový jazyk nerozvíjela. To sesterský Honor měl líbivější modely za nižší ceny. Letošní P20 a P20 Pro už jedou v bezrámečkovém stylu a oběma telefonům to sluší. Mají skleněná záda, ladně tvarované hrany a hlavně v obou verzích velmi zajímavé zeleno-modro-fialové barevné provedení (oficiálně se verze jmenuje Purple), kdy jedna barva přechází plynule do druhé. V Česku bude ovšem tato atraktivní verze k mání jen u dražšího modelu P20 Pro. Měňavou barvu krytu má i jedno z růžových provedení.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Zpracování je bezchybné, použité materiály prvotřídní, celkově se oba telefony dotáhly na absolutní špičku. Minus? Jen obvyklé upatlávání těla telefonu. Pořiďte si k nim tedy hadřík na čištění. Případně telefony zasaďte do pouzdra. Především u dvoubarevné verze by to však byla věčná škoda.
Cena prakticky zůstává
Doby, kdy top model Huaweie stál 10 000 korun, jsou nenávratně pryč. Huawei míří na špičku a tomu odpovídají i ceny novinek. Levnější a menší P20 bude stát 16 900 Kč, lepší a větší P20 Pro pak pořídíte za 21 900 korun. Meziročně to je plus 1 000 korun u levnějšího modelu, u dražšího je startovní cena stejná. Což je solidní, letošní telefony jsou v kontextu výbavy a dalších vlastností rozhodně zajímavější a vysokou cenu si snadno obhájí. Prodej začne na počátku dubna.
Začít musíme s fotoaparáty. Ten je dnes asi nejpodstatnější součástí smartphonů. Huawei se na ně taktéž primárně soustředil a v případě P20 Pro připravil první smartphone s třemi hlavními objektivy. Ale popořádku.
Základní P20 má vzadu dvojitý fotoaparát Leica Dual Camera. Foťák je to zcela nový a kombinuje jeden barevný a jeden monochromatický objektiv. První má rozlišení čipu 12 Mpx, druhý 20 Mpx, světelnost je f/1,8 a f/1,6. V principu jde o stejnou konstrukci jako u loňských modelů, ale konkrétní části jsou zcela nové a výsledky tudíž lepší či mnohem lepší.
Paradoxně větší rozlišení má přední selfíčková kamerka, ta má čip s 24 Mpx. Pro mnohé k nepochopení, k čemu je to dobré, ale v mnoha částech světa a u některých skupin zákazníků je přední kamerka v činnosti mnohem častěji než hlavní fotoaparát.
Megapixelové šílenství
Avšak to pravé megapixelové šílenství přináší větší Huawei P20 Pro. On se tím chlubí i sám výrobce Hrdě spočítal, že vzadu má telefon dohromady 68 megapixelů. K tomu 24 Mpx vpředu a máme tu 92 megapixelů na jednom telefonu. Skoro jako ve známém novodobém přísloví „čím více pruhů, tím více...“.
Huawei P20 Pro má vzadu tři objektivy. Dva vedle sebe a jeden samostatně. Odshora či zprava – jak chcete – to je barevný širokoúhlý snímač, barevný teleobjektiv a pod nimi samostatně dlí monochromatický snímač. Širokoúhlý barevný snímač má rozlišení 40 Mpx, teleobjektiv má 8 Mpx a monochromatický snímač má rozlišení 20 Mpx.
Dvojice objektivů s různou ohniskovou vzdáleností umožňuje až desetinásobné přiblížení. V praxi lze volit z širokoúhlého záběru, trojnásobného optického, pětinásobného hybridního a desetinásobného digitálního přiblížení. To je samozřejmě skvělá zpráva, tímto se mobil ještě více přibližuje kompaktním digitálním fotoaparátům. Zoom je navíc v běžném životě docela důležitý a výrazně rozšiřuje kreativní možnosti přístroje.
Focení ve tmě
Huawei ovšem více než zoom vyzdvihuje možnost focení téměř v absolutní tmě. Minimem je jeden lux, maximální citlivost je 102 400 ISO. Je to podle výrobce největší revoluce od samotného vynálezu fotografování. Z ruky lze udržet až čas 6 sekund. Mobil v tomto ohledu spoléhá na elektronickonickou stabilizaci a využívá umělé inteligence. Optickou stabilizaci má jen teleobjektiv.
Zkušební fotografie z Huawei P20 Pro: kliknutím na náhled se otevře neupravená fotografie pořízená telefonem
A funguje to? Ano, k našemu údivu to funguje opravdu dobře. Výsledky vám přineseme v samostatném článku. V krátkosti - fotografie s minimem světla zvládají velmi dobře kontrasty, zdroje světla nejsou přepálené. Na druhou stranu, při zvětšení se ukáže, že detaily splývají. Ovšem pro sociální sítě to budou famózní snímky.
Umělá inteligence pak umí i automaticky srovnat horizont, rozpoznat až pět lidí na skupinové fotce, automaticky sledovat a zaostřovat pohybující se objekt či sama chytře vytřídí pořízené fotky. Také pozná, že fotíte některé objekty - budete-li například fotit jídlo, pak se na displeji napíše „jídlo“. Předností je jistě i extrémně rychlý start fotoaparátu, z vypnutého displeje lze fotit už za 0,3 sekundy.
Zpomalená videa
V případě videa umí telefon nahrávat zpomalené snímky při rychlosti 960 fps, ovšem tradičně jen v řádu sekund. Při menším zpomalení už není délka videa omezená. Huawei tvrdí, že má nejlepší stabilizaci videa. Po krátkém testu si s ním zatím dovolíme polemizovat. Elektronická stabilizace vcelku pěkně vyžehlí jemný třes rukou, ale třeba při chůzi obraz skáče. Optická stabilizace podle nás v tomto směru přináší lepší výsledky.
Ale dost bylo megapixelů, jdeme na další vlastnosti obou novinek. Oba modely se liší především velikostí displeje. Menší má 5,8 palce, větší pak 6,1 palce, což je přibližně stejný rozdíl jako mezi top Samsungy S9. S rozlišením to Huawei nikdy nepřeháněl, ani novinky tak v tomto ohledu nebudou patřit mezi absolutní špičku. Mají Full HD+ displeje, kdy při poměru stran 18,7:9 disponují rozlišením 1 080 x 2 244 pixelů, což dostačuje a šetří energii. Připomeňme, že Samsungy S9 mají sice vyšší rozlišení, ale výrobce vám přístroj dodá s nastavením displeje taktéž na Full HD+. Vyšší si musíte nastavit sami.
Menší tělo Huaweie P20 je i tenčí (7,65 mm) a pojalo baterii s kapacitou 3 400 mAh. Do většího P20 Pro se vešla baterie s kapacitou 4 000 mAh. Oba podporují rychlonabíjení (super charge) a naopak ani jeden neumí bezdrátové nabíjení. To pro Huawei prý není prioritou.
Solidní hardware
Oba telefony pohání výrobcův vlastní nejnovější čip Kirin 970 s umělou inteligencí. Ten Huawei představil loni v září na berlínském veletrhu IFA a osadil ho již do podzimního modelu Mate 10, má jej i příbuzný Honor V10.
Porovnání Huawei P20 a P20 lite (vpravo)
Je to nejlepší smartphone na světě, Huawei RS má i čtečku v displeji |
Nové modely P20 a P20 Pro jsou tak v pořadí třetím a čtvrtým využitím tohoto čipu. Menší P20 se bude prodávat se 4 GB operační a 128 GB uživatelské paměti, lepší P20 Pro dostane 6 GB operační a taktéž 128 GB uživatelské paměti. Operační systém Android 8.1 doplňuje firemní nadstavba EMUI 8.1.
Větší z novinek je vodě a prachu odolná - splňuje odolnost IP67, což znamená, že je útěsněná proti vniknutí prachu a je chráněna proti ponoření do vody (na 30 minut do hloubky jednoho metru. Huawei P20 bude v Česku v prodeji v černém, zlatém a modrém provedení, větší P20 Pro pak v atraktivním zeleno-modrém-fialovém twilight provedení (oficiálně je to barva Purple), modrém a černém.
Aktualizována informace o odolnosti prachu a vodě, přidány srovnávací fotografie P20 a P20 lite.