Aktuální vývoj na poli smartphonů přeje milovníkům velkých displejů. Dosud platilo, že levnější modely měly menší displeje než drahé telefony. Ale situace se vyrovnává a Honor 8X ji dokonce obrací. Má obří displej, větší než většina i daleko dražších soupeřů. Poměr výkonu a ceny je výtečný.
Současné špičkové smartphony jsou většinou šité podle následující módy: sklo vpředu a vzadu, kovový rám a velký displej s výřezem. Značka Honor před časem podle tohoto receptu připravila lákavý smartphone střední třídy. Jmenuje se Honor 8X, má moderní výbavu a funkce za lákavou cenu. Ta začíná na 6 999 korunách.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
To je na daný výkon stroje a jeho celkovou výbavu velmi dobrá částka. Honor 8X je smartphone v balení s většinou funkcí špičkových přístrojů, málo ústupky, a to za lákavou cenu. Jeho obrovský displej ovšem dovede zlákat i některé zájemce o dražší smartphony.
Je displej tak lákavý?
Ano, podle nás ano, je to hlavní deviza přístroje. Jde především o velikost. Úhlopříčka 6,5 palce je ohromující, odpovídá velikosti displeje iPhonu XS Max a je větší než většina aktuální produkce. Ve střední třídě moc modelů s tak obřím panelem není. Napadá nás snad jen Xiaomi Mi Max 3 se 6,9palcovým displejem, které honor ještě překonává. Ale většina soupeřů má panel menší.
Displej má rozlišení 1 080 x 2 340 pixelů, což znamená poměr stran 19,5:9. Podílí se na něm i výřez v displeji. Ten není zbytečně mohutný, neblokuje tak prostor pro notifikace, což oceňujeme. Vzhledem ke třídě telefonu nepřekvapí, že je panel typu IPS. Barevné podání je na velmi dobré úrovni a celkově na nás displej působí obzvlášť na danou cenu velmi dobrým dojmem.
Výhodou také je, že má poměrně malé rámečky. V dané cenové kategorii to překvapí, provedení telefonu v tomto ohledu odpovídá i hodně prémiovým smartphonům. Honor 8X působí opravdu luxusním dojmem.
To opravdu vypadá jako drahý smartphone?
Ano, v podstatě ano. Z detailů konstrukce je sice znát, že se muselo někde trochu šetřit, ale na celkovou kvalitu zpracování to nemá vliv a telefon působí opravdu prémiovým dojmem. Honor 8X má jeden z nejlepších poměrů velikosti displeje ku velikosti těla: panel zabírá 84 % čelní plochy (výrobce udává i víc, ale podle jiných metrik).
Plusy a mínusyProč koupit?
Proč nekoupit?
Kdy? V prodeji Za kolik? 6 999 Kč |
Proč koupit?
Proč nekoupit?
Kdy? V prodeji
Za kolik? 6 999 Kč
Minimalizace rámečků znamená, že i přes obří displej není Honor 8X tak přerostlý, jak by se mohlo zdát. Rozměry telefonu jsou 160,4 x 76,6 x 7,8 mm. Chápeme, že to může být pro mnohé uživatele už moc, ale model 8X je kompaktnější než mnohé velké smartphony minulosti, které měly daleko menší panel. I to podporuje onu prémiovou povahu modelu.
Celkový design ji však trochu odlehčuje a ukazuje, že Honor 8X je přeci jen smartphone především pro mladší uživatele a nikoli kousek určený pro náročné konzervativní nebo naopak marnivé publikum. Telefon je proto kromě usedlé černé barvy k mání i v atraktivní modré a červené. Záda jsou lesklá a opravdu hodně jsou na nich vidět šmouhy a otisky prstů. To je k designu a konstrukci asi naše jediná výtka. V detailech zaujme také dvojí odstín a odlesk barvy na zádech, pruh v jiném tónu vzhled velké plochy zajímavě ozvláštňuje a směr pruhu klade důraz na fotografické schopnosti přístroje.
A fotí dobře?
Ano, na danou cenovou kategorii určitě ano. Samozřejmě na špičku Honor 8X nedosáhne, ale snímky nijak neurazí. V dobrých světelných podmínkách si není nač stěžovat, rozdíl v kvalitě oproti špičkovým fotomobilům tu běžný uživatel v podstatě nepozná. Když množství světla klesá, rychleji než u špičkových modelů tu roste množství šumu. Ale není to zásadně rušivé a problematické, jen pak snímkům trochu chybí detaily a v hodně špatném světle se postupně ztrácí kresba a kontrasty. Pomáhá tomu i světelnost hlavní optiky (f/1,8).
Ale není to žádná tragédie, vše se děje postupně a kdo ví, jak fotily smartphony této cenové kategorie třeba ještě před dvěma lety, bude velmi příjemně překvapen. Foťák k dosažení těchto výsledků používá i chytré AI algoritmy a zdá se, že to funguje, byť někdy jsou zásahy v AI režimu nepřirozené. Občas se ovšem pro živější fotku AI hodí. Foťák má i speciální noční režim.
Fotoaparát je duální, ale to pouze proto, aby dovedl uživateli dát možnost hrátek s hloubkou ostrosti a bokeh efektem (nechybí tu ruční režim clony a portrétní režim). Je tu i profesionální režim s ručním nastavením parametrů. Plné rozlišení snímků je 20 megapixelů, v AI režimu se snižuje na 12 megapixelů, to proto, aby algoritmy mohly pracovat v některých částech obrazu s více pixely.
Čelní foťák je tu jednoduchý s rozlišením 16 megapixelů a většině milovníků selfie bude stačit.
Co výkon a výbava?
Obojí je na danou cenu a kategorii výtečné. Honor 8X má procesor Kirin 710 a 4 GB RAM, což je sestava pro střední třídu koncernu Huawei. Výkonu je dost, i když v náročných aplikacích může přeci jen trochu docházet. Telefon se prodává v provedeních se 64 a 128 GB uživatelské paměti, ale to druhé je o tisícovku dražší a vlastně nedává moc smysl. Obě verze totiž mají slot na dvě SIM a k tomu jednu microSD kartu, která je výrazn výhodnější. Takže berte tu obyčejnější.
Telefon má dál to, co je dnes obvyklé: NFC, rychlá data, čtečku otisků prstů na zádech a odemykání obličejem. Nechybí tu ani režim displeje pro filtrování modré barvy pro příjemnější čtení v noci a další moderní prvky. Je jen škoda, že si telefon musí vystačit se starším microUSB konektorem namísto moderního USB-C. Věci jako bezdrátové dobíjení, odolnost vůči vodě a prachu v této cenové kategorii zatím nehledejme.
Za chybu ovšem považujeme, že jeden z nejzajímavějších smartphonů střední třídy ze závěru roku má stále jen Android 8.1 Oreo. V době jeho uvedení na trh už nebyla verze Pie nic tak žhavě nového, aby ji nemohl Honor 8X dostat. Aktualizace možná přijde, ale otázkou je, kdy to bude.
Jaká je výdrž baterie?
Hodně dobrá. Kapacita baterie je 3 750 mAh, a to je ve střední třídě určitě víc než dost. Ano, za danou cenu lze sehnat i telefony s větší baterií, ale Honor 8X na tom je vlastně docela dobře. Výdrž je bezproblémová, dva dny na jedno nabití nemusí být nic nereálného.
Mám si ho pořídit?
Ve střední třídě je Honor 8X mimořádně atraktivní smartphone, obzvlášť pokud hledáte něco s opravdu velkým displejem. Ten je největší předností modelu, nedostatků je, s přihlédnutím k ceně, minimum. Konkurenci má ve vlastních řadách.
Huawei Nova 3i má téměř totožnou výbavu, jen o malinko menší displej (6,3 palce), menší baterii a stojí o tisícovku víc. Jeho koupě nám tak smysl nedává. Obří Xiaomi Mi Max 3 s 6,9palcovým displejem a 5 500mAh baterií vyjde, podobně jako Nova 3i, na 7 999 korun. Model Mi8 Lite se střídmějším 6,26palcovým panelem stojí stejně jako Honor 8X.
Asi nejvážnější konkurence je doslova bratrovražedná. Honor totiž v poslední době kouzlil s cenou modelu Play, který má výkonnější Kirin 970 a pár modernějších prvků výbavy. Dá se pořídit asi za 7 600 korun a my bychom si určitě těch 600 korun za výkonovou rezervu a USB-C připlatili.