Špička fotomobilů se v poslední době hodně vyrovnala a smartphony udělaly v této oblasti velký pokrok. Kromě tradičních značek se k tomu nejlepšímu řadí i ambiciózní čínské firmy. Porovnali jsme, jak fotí nejnovější fotomobil Xiaomi v porovnání s dosluhujícím etalonem v podobě Samsungu Galaxy S10.
Korejský Samsung je na poli kvalitních fotoaparátů v mobilech tradičním zástupcem, jeho špičkové modely vždy patřily k nejlepším fotomobilům. V uplynulých letech se sice hodně vyšvihl i Huawei a na foťácích zásadně zapracoval Apple, ale Samsung vždy patřil do užší špičky. Do ní se teď řadí daleko více značek: v hodnocení organizace DxO Mark se na vrcholu žebříčku objevují smartphony Honor, Xiaomi, Oppo, OnePlus, Google či Asus. Vyzývatelů je víc než dost.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Rozhodli jsme se tedy porovnat, jak si tradiční zástupce špičky vede v porovnání s některým z nových modelů. Coby zástupce jsme vybrali telefony, které sice nepatří na absolutní vrchol, ale mají k němu blízko. Samsung Galaxy S10 v jeho klasické podobě je bez pochyby výtečný fotomobil, a to i s přihlédnutím k faktu, že na trůn se už chystají modely S20.
Zástupcem oné méně tradiční fronty je v našem testu Xiaomi Mi Note 10. Varianta Mi Note 10 Pro je podle DxO Mark jedním z nejlepších fotomobilů vůbec, verze bez Pro přídomku má u foťáku jen drobný ústupek v podobě ne tak pokročilé optiky hlavního fotoaparátu. Celkově jsou jeho výkony vynikající a není pochyb o tom, že je to pro „desítkové“ samsungy velmi zajímavý soupeř.
Oba smartphony k sobě přitom mají docela překvapivě blízko i po cenové stránce. Xiaomi Mi Note 10 vyjde na 14 990 korun (varianta Pro je o tisícovku dražší), Samsung Galaxy S10 stojí 16 990 korun – to je menší rozdíl, než bychom očekávali. Xiaomi má přitom obdobně jako Samsung špičkovou výbavu například včetně čtečky otisků prstů v displeji se zahnutými boky, ale samotný procesor pochází z vyšší střední třídy, zatímco Samsung má samozřejmě hardware špičkové třídy.
Xiaomi
Samsung
Co se fotoaparátů týče, u nich má, alespoň na papíře, přeci jen navrch „nováček“ na poli špičkových fotomobilů. V hlavní sestavě má Xiaomi pět fotoaparátů: hlavní dokonce s rozlišením 108 megapixelů a optikou se světelností f/1.7. Dvojnásobné přiblížení je spojeno se snímačem o rozlišení 12 megapixelů a světelnosti f/2.0, optika s pětinásobným přiblížením (f/2.0) má za sebou čip s rozlišením pět megapixelů, ale obrázky jsou upscalovány na osm megapixelů. Širokoúhlý objektiv se světelností f/2.2 ukrývá dvacetimegapixelový čip, poslední v sestavě je dvoumegapixelový makro objektiv (f/2.4). Hlavní fotoaparát a pětinásobný zoom mají navíc optickou stabilizaci obrazu. To je vpravdě hvězdná sestava.
Xiaomi
Samsung
Samsung si vystačí s trochu skromnějším řešením. Model S10 má hlavní dvanáctimegapixelový fotoaparát s optickou stabilizací a proměnlivou clonou f/1.5 nebo f/2.4. Dvojnásobné přiblížení obstarává optika se světelností f/2.4 a také s optickou stabilizací a dvanáctimegapixelovým čipem. A k tomu je tu šestnáctimegapixelový čip za širokoúhlou optikou se světelností f/2.2. Toť vše – loni slušný nadstandard, dnes už je to trochu málo. Jenže Samsung ukazuje, že kvalita není jen o počtu čoček a megapixelů, vyladění je neméně důležité.
Xiaomi
Samsung
V praxi proto při běžném fotografování na automatický režim podávají oba špičkové fotomobily skvělé a velmi vyrovnané výkony. Oba smartphony mají trochu jiné barevné podání a různě zvládají některé specifické případy kontrastů, ale snímky jsou velmi dobré. Xiaomi má trochu přirozenější barvy a zvládá občas lépe některé světelné kontrasty, jindy sahá zbytečně k podexponované, nebo naopak přeexponované a „vyžehlené“ scéně. Samsung je z tohoto hlediska konzistentnější.
Xiaomi
Samsung
Xiaomi exceluje v rozsahu zoomu a dává uživateli možnost pořídit kvalitnější snímek z větší vzdálenosti. Na druhou stranu třeba širokoúhlý foťák je podle nás lepší u Samsungu. Celkově se Samsungu lépe daří s ostřením, což mimochodem vymazává jakoukoli výhodu makro snímače u Xiaomi – jeho nízké rozlišení Samsung jasně trumfne.
Xiaomi
Samsung
Velkým lákadlem Xiaomi jsou snímky z hlavního foťáku s rozlišením 108 megapixelů. V praxi překvapí tím, že mají skutečně spoustu detailů a ty nedegradují ani ve špatném světle. Prohlédnout si je můžete v naší recenzi Mi Note 10 . V tomto porovnání jsme jim věnovali minimum prostoru, jelikož se nedomníváme, že bude uživatel v praxi toto nastavení příliš využívat. Důvodem je to, že i přes trochu větší úroveň detailů se nevyplatí na snímky čekat: jejich pořízení trvá opravdu hodně dlouho, fotoaparát na několik sekund doslova zamrzne.
Xiaomi
Samsung
Celkově pak platí, že největší slabinou fotoaparátu Xiaomi je rychlost. Snímky tu nelze sekat v takové kadenci jako u Samsungu a telefon se při focení celkově snadno zadýchá a zadrhne. To dovede být nepříjemné, proto je podle nás v praxi praktičtější foťák Galaxy S10, který na papíře i v některých oblastech kvality s Mi Note 10 prohrává.