Telefonní Zprávy

Ekologické telefony budou mít letos zelenou

Rozložitelné plasty, recyklované obaly, telefony nabíjené sluncem či bez nabíječky. To jsou aktuální mobilní ekotrendy.

Člověk se svými v podstatě neomezenými potřebami dává přírodě pořádně zabrat, mnozí lidé i společnosti už pochopili, že studnice přírodních zdrojů není neomezená a že je třeba začít se chovat více ohleduplně. Jsou mezi nimi i výrobci mobilů, kteří v poslední době představili krom obyčejných přístrojů také takové, které doplnili o přívlastek „Eko“. Konkrétně jde o telefony z recyklovaných materiálů, solárně nabíjené přístroje či ekologické šetrné balení bez nabíječky. Koneckonců, nabíječky mobilů jako takové se mají do roku 2012 sjednotit tak, aby existovala jen jedna univerzální nabíječka pro všechny výrobce. Zelená cesta vývoje mobilního odvětví byla dobře patrná i na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně.

Buďme „eco-friendly“

Ale i když uživatelů mobilů jsou po celém světě miliardy a každý potřebuje více či méně často doplnit energii, důležitou jsou i samotné výrobní postupy. Například Samsung vytvořil projekt The Blue Earth Dream jehož cílem je vytvořit rámec pro trvale udržitelný rozvoj a život. Díky stále rostoucímu ekologickému povědomí vyvíjí Samsung jako efektivní reakci na změny klimatu způsoby redukce CO2 a úspory energie ve všech etapách životního cyklu výrobků. Stanovil si rovněž termíny pro odstranění nebezpečných materiálů a výrobu obalů z recyklovaných materiálů. Výrobce chce rovněž povzbuzovat uživatele, aby recyklovali staré mobilní telefony prostřednictvím sběrných center po celém světě.

Tím se dostáváme také k roli konečných spotřebitelů. My totiž se svými vysloužilými „miláčky“ často zacházíme prachbídně. Pominuli fakt, že mnozí z nás mobilmaniaků si své bývalé telefony nechávají jako sběratelé a čas od času se s k nim nostalgicky vrací nebo že starší telefon využíváme se sekundární SIM abychom ušetřili mrzký peníz za výhodnější volání, telefony nerecyklujeme. Tedy alespoň dle výzkumu finské Nokie , která s tímto negativním zjištěním přišla loni v červenci. Recykluje prý pouze 3 % uživatelů, a to navzdory tomu, že zbylé většině se doslova povalují po jejich domovech a více už je ani nechtějí používat. Bez zajímavosti také není, že 74 % spotřebitelů uvedlo, že o recyklaci svých telefonů neuvažuje, ale paradoxně přibližně stejný počet lidí, 72 %, si myslí, že recyklace pomáhá životnímu prostředí.

Na skládce na štěstí končí pouze 4 % vysloužilých přístrojů. Většina (44 %) je místo toho ponechána v domácnosti, aniž by ještě někdy byla použita. Někteří lidé svým mobilům různými způsoby prodlužují životnost: jedna čtvrtina daruje své staré telefony přátelům nebo členům rodiny a 16 % lidí své nepoužívané přístroje prodává, zejména na nově se rozvíjejících trzích jako je jihovýchodní Asie a Afrika. Zástupci Nokie uvedli, že 65 – 80 % jejich přístrojů lze recyklovat. Plasty, které recyklovat nelze, jsou spalovány a poskytují energii pro proces recyklace. Další materiály jsou drceny a používány ve stavebnictví nebo při budování silnic. Nic proto nemusí mířit na skládku.

Sen o modré planetě

Nokia má sběrná místa pro vysloužilé mobilní telefony v 85 zemích světa, což představuje nejrozsáhlejší dobrovolný systém v oblasti mobilních zařízení. Lidé mohou své staré telefony odevzdat v prodejnách Nokia a v téměř 5 000 střediscích Nokia Care Center. Nejbližší místo zpětného odběru lze najít na adrese okiaom/werecyle . Mezi další aktivity největšího výrobce mobilů patří signalizace telefonu o nabité baterii, čímž se prý v celosvětovém měřítku také ušetří. A nedávno jste možná zachytili zprávu o prodeji modelu N79 bez nabíječky . Ušetří se tak nejen za samotnou nabíječku, ale telefon lze prodávat v menším balení, tím se zase ušetří za přepravu a spotřebuje se méně materiálu. U nás se ale bohužel neprodává.

Některé ekopřístroje byly k vidění i v Barceloně na Světovém mobilním kongresu, přičemž nejdále se zatím dostali oba jihokorejští výrobci. Jak Samsung tak LG si dobře uvědomují, že poptávka po „ekologických“ mobilech bude v příštích letech růst. Oba už představili telefony se solárním panelem, což je způsob jak nabíjet baterie nejen ekologicky ale do značné míry také pohodlně. Přístroj stačí nechávat ležet na místě, kam dopadají sluneční paprsky a o nabíjení se už starat netřeba. Blue Earth je vyroben z recyklovaného plastu s označením PCM, který je extrahován z plastových lahví a pomáhá snižovat spotřebu pohonných hmot a emise uhlíku při výrobě. Mobil ani nabíječka neobsahují škodlivé látky jako berylium, ftaláty a bromované retardátory hoření.

Telefon je vybaven unikátním uživatelským rozhraním, které se také má podílet na ochraně životního prostředí. Jas displeje, délka podsvícení a Bluetooth lze snadno nastavit do energeticky úsporného módu – stačí pouze jedno kliknutí. Obal Blue Earth je navržen tak, aby byl malý a lehký, z recyklovaného papíru. Nabíječka telefonu spotřebovává v pohotovostním režimu pouhých 0,03 W. Krokoměr vám umožní sledovat počet kroků a spočítat emise CO 2 , které byste do ovzduší vypustili, kdybyste stejnou cestu urazili autem. Pro snazší představu jsou tyto hodnoty převáděny na počet stromů, které byly díky tomu zachráněny.

S LG za sluncem

Podobnou cestou jde i LG. V druhé polovině letošního roku uvede na evropský trh telefon se solárním panelem. Na první pohled mi přišel podobný s KF750 Secret , však posuďte sami na obrázcích níže. Výrobce uvádí, že deset minut na slunečního světla dodá telefonu energii na tři minuty hovoru a při jeho intenzivním působení nebude nutné mobil ani dobíjet tradičním způsobem z elektrické sítě, což se hodí v terénu a vůbec vždy pokud nemáte po ruce nabíječku.

LG dále slibuje snižování nebezpečných látek ve svých výrobcích. Výrobce dle svých slob dodržuje přísné normy EU upravující používání nebezpečných látek v elektronických zařízeních a při výrobních procesech. Jde zejména o olovo, rtuť, kadmium, šestimocný chróm, polybromované bifenyly a polybromovaný difenyl ether. Jihokorejci dále plánují uvést přístroje bez halogenovaných látek, a to odstraňováním bromových a chlorových zpomalovačů hoření a polyvinylchloridu z výrobního procesu do roku 2010. A do roku 2012 slibuje LG výrobu všech telefonů bez antimonu.

Jakákoli aktivita výrobců v oblasti šetrnosti k životnímu prostředí je jedině vítána. Na druhou stranu by se měli zapojit i samotní uživatelé a alespoň provést revizi svých vysloužilých mobilů. Ty lze k ekologické likvidaci odevzdat třeba u všech našich mobilních operátorů.

Zdenka Kubíčková

LEAVE A REVIEW