Smartphony se za poslední roky staly našimi každodenními společníky. Trávíme s nimi dlouhé hodiny denně, u mnohých může běžné používání časem přejít v závislost. Ostatně proti tomu sami bojují i Apple a Google, kteří ve svých systémech čas strávený u obrazovky měří a umožní jej v případě potřeby omezit. Co kdyby však nešlo jen o software, ale přímo samotný telefon by byl navržený tak, aby na něm lidé trávili jen ten nejnutnější čas?
Toto je výběr 10 zajímavých konceptů od známého studia Yanko Design .
Blloc Smartphone je z celého výběru ten nejchytřejší telefon, který vás nechá připojený k internetu a nabízí i sociální sítě a běžné aplikace. Celý trik zde ale spočívá v samotném dlaždicovém prostředí, které vám ukáže důležité informace přímo v dlaždicích aniž byste museli trávit čas otevíráním aplikací. Navíc je celé prostředí černobílé, tudíž není pro uživatele tak atraktivní, aby na telefonu trávil dlouhý čas. Pokud je však tradiční barevné zobrazení nutné, stačí jen přiložit prst na čtečku na zádech.
Druhý koncept posouvá myšlenku chytrého telefonu pro pouhé občasné použití ještě dál. Kyocera KY-O1L je extrémně tenký telefon s tloušťkou blížící se kreditní kartě, což je i jeho hlavní cíl. Vložíte ho do peněženky k platebním kartám a máte ho vždy u sebe.
Telefon nabízí LTE konektivitu, ovšem postrádá obchod s aplikacemi. Veškerá konzumace obsahu tedy nutně probíhá skrze webový prohlížeč, který optimalizuje webové stránky do jednoduchého zobrazení. Celé prostředí telefonu je opět černobílé, aby uživatele nelákalo na něm trávit dlouhý čas. Telefon dokonce postrádá i fotoaparát. Zkrátka telefon pro ty, kteří chtějí být spojeni se světem, ale nechtějí být sledování kamerou či aplikacemi.
Punkt MP02 na první pohled působí jako konvenční tlačítkový telefon a z části skutečně je. Má však propracovanou klávesnici s kvalitními tlačítky, které si zamilujete a po týdnech s nimi budete na zprávy odepisovat prakticky poslepu. Prostředí je z preventivních důvodů opět černobílé. Telefon však překvapí LTE konektivitou.
LTE však nevyužívá stylem, jaký byste čekali. Přeci jen účelem konceptu je zbavit vás závislosti na telefonu. LTE tedy lze využít pouze v rámci HotSpotu, kde si můžete data nasdílet například na počítač, kde je větší šance, že se bude místo prokrastinace věnovat produktivní práci.
Tlačítkový telefon U18 ukazuje svou jednoduchost už svým názvem. Moc toho totiž neumí a je ideálním pomocníkem k odnaučení závislosti vašich dětí na telefonu. V principu totiž slouží čistě jen na volání nejbližším osobám, které si přednastaví. Telefon sice má i tlačítko WeChat, které například v Číně lze využít ke čtení zpráv, ovšem výhradně ke čtení. Pokud je odpověď nutná, dítě přeci může zavolat.
Telefon nabízí rovnou dva fotoaparáty, jeden vzadu a druhý pro selfie na čelní straně, takže o zachycení drahocenných momentů dítě nepřijde, pouze se sdílením to bude kvůli absenci sociálních sítí těžší. Na zádech má telefon také SOS tlačítko pro odeslání upozornění rodičům.
Halcyon jakožto jediné véčko v našem přehledu sází na prémiový design, který rozhodně stojí za zvážení. Má několik ovládacích tlačítek a samozřejmě dvojici displejů - jeden z vnitřní a druhý z vnější strany. Kouzelné na něm však je, že kromě psaní zpráv a volání nic jiného neumí. To proto, aby vás jak jeho druhý název napovídá, udržel v realitě.
Telefon zvaný Offline phone je přesným opakem toho, co dnes známe. Jeho výchozí stav je totiž offline, odpojený od všech sítí a připojit se můžete pouze po omezený čas, kdy je to opravdu nutné. Chybí zde chytré funkce, fotoaparát a má dokonce jen e-ink displej, se kterým jeho obrazovka téměř splývá s tělem. Koncept v roce 2018 dokonce vyhrál designové ocenění Red Dot Design Concept Award .
Yeezy Phone odkazuje svým jménem na jeden z pseudonymů rapera Kanyeho Westa, respektive jeho rapovou Saint Pablo Tour, která byla typická světelnými efekty s velkými diodami. Stejně tak Yeezy Phone má displej tvoření velkými dioadami, které jsou vidět i při bližším zkoumání. Rozlišení se vám tedy moc líbit nebude, ale to je účel. Ostatně telefon stejně můžete využít pouze na volání a psaní zpráv.
Českým názvem telefon bez baterie je koncept jednoduchého telefonu v podobě pouhé základové desky, která postrádá napájení. Dokáže totiž díky kumulovat energii z okolních rádiových vln nebo světla s využitím drobných fotodiod. Telefon nemá displej, takže s ním nelze psát zprávy, ani není připojen ke mobilní síti, pouze k Wi-Fi.
Jediná komunikace s jinými telefony probíhá přes Skype. Když telefon naakumuluje dostatek energie stačí podržet tlačítko mikrofonu a můžete skrze něj nadiktovat a odeslat hlasovou zprávu. Namísto běžného volání tedy telefon funkcí připomíná spíše energeticky nenáročnou vysílačku. Na tomto telefonu skutečně nelze být závislý.
Znáte to, někdo před vámi vytáhne telefon a vy dostanete ukrutnou potřebu jej také vzít do ruky a začít prohlížet cokoliv vás napadne. Nehledě na to, že to danou situaci není důležité, jde pouze o určitou závislost. Přesně pro tyto případy slouží Substitute phone.
Nejedná se o skutečný telefon, pouze o zařízení, které jej svým tvarem připomíná. Místo displeje však má však dvě řady kuliček, které umožní uvolnit vaši závislost. S kuličkami můžete prsty v klidu swajpovat, scroolovat, zoomovat, dát uvolnit své potřebě a přitom zůstat přítomný v realitě.
Poslední koncept z našeho výběru už s má až na tvar a velikost s telefonem pramálo společného. Jde totiž o malou knížku zvanou Phone Detox, která vám nabídne zajímavé články týkající se závislosti, poezie přírody, randění, utopii, mnišství a dokonce i smrti. To vše vám má pomoci zastavit, udělat krok zpět, vydechnout se a zbavit se závislosti nad chytrými krabičkami a obsahem, které vám běžně předhazuje internet.
Jak říká poddtitulek na samotné knížce. Cílem Phone Detoxu je vám vrátit trochu rozumu našemu nejbližšímu, nejintenzivnějšímu a možná nejnebezpečnějšímu technologickému vztahu.