TikTok je v současnosti asi nejpopulárnější sociální síť mezi dětmi a teenagery. Stojí za ní čínská společnost ByteDance, která na základě úspěchu chystá i vlastní smartphone. Problémy však má s ochranou údajů mladistvých.
TikTok je současný hit mezi mladými uživateli internetu. Podle průzkumu společnosti Avast ji používá jen v Česku 52 procent „online aktivních“ mladistvých. Je jednou z nejstahovanějších aplikací pro smartphony, která mezi mladými uživateli válcuje zavedené sociální sítě jako Facebook nebo Instagram.
Umožňuje nahrávat krátká, až patnáctisekundová hudební videa, kde mladí uživatelé tančí, zpívají nebo „vtipkují“. Za aplikací TikTok stojí čínská společnost ByteDance, která obdobnou aplikaci pod názvem Douyin už nabízela na čínském trhu.
Celosvětový průlom nastal po odkoupení platformy musical.ly. V první polovině loňského roku se stala nejstahovanější aplikací na App Storu pro iPhony a předběhla tak YouTube, Instagram nebo WhatsApp. Nyní se tvůrce aplikace rozhodl pro výrobu vlastního smartphonu.
ByteDance už v lednu odkoupil některé patenty od společnosti Smartisan, tvůrce prvního smartphonu s pamětí 1 TB . Od Smartisanu ByteDance přetáhl i některé zaměstnance. Ovšem další oficiální a firmou potvrzené informace o chystaném přístroji známé nejsou.
Už dříve se šéf ByteDance pochlubil snem vytvořit smartphone plný vlastních aplikací. Vedle TikToku má v portfoliu další aplikace, dostupné jsou nicméně zejména na čínském trhu. V plánu je například i streamovací služba pro hudbu, která by mohla zatopit zavedeným hráčům jako Spotify či Apple.
Levné čínské smartphony špehují uživatele a odesílají citlivá data |
ByteDance k listopadu loňského roku vykazoval miliardu denních uživatelů napříč svými různými platformami. Hlavní globální značkou je TikTok, jen tato sociální síť má celosvětově půl miliardy uživatelů.
TikTok ovšem není všude po světě vítán. Aplikace byla krátce zakázána v Indonésii a zůstává zapovězena uživatelům v Bangladéši. Po jejím zákazu se volá i v Indii a její čínská verze Douyin je na domácím trhu cenzurována s ohledem na šikanu a sexuální tématiku.
Objevila se i informace o využití chystaného vlastního operačního systému , který chystá Huawei po odstřižení od služeb a aktualizací Androidu od Googlu v rámci obchodní války mezi USA a Čínou. Tvůrce TikToku by se dokonce na tvorbě systému měl podílet.
Populární aplikace bývá stejně jako Huawei označována za bezpečnostní riziko, kdy data z ní mohou být poskytnuta čínské vládě. Její tvůrce k tomu nicméně uvedl, že servery pro TikTok jsou umístěny mimo Čínu.
Avšak ve Spojených státech už dostal v únoru pokutu 5,7 milionu dolarů od tamní Federální obchodní komise za shromažďování dat od mladistvých mladších 13 let. Takto mladí uživatelé přitom aplikaci používat nesmějí, což ovšem není problém obejít. Tvůrce TikToku shromažďoval jména, adresy a polohu mladých uživatelů.